top of page

SEARCH BY TAGS: 

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Facebook Clean Grey

WYSPY OWCZE - INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zdjęcie autora: Radek Rudnik
    Radek Rudnik
  • 19 wrz 2021
  • 3 minut(y) czytania

Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag położony na Atlantyku, wciśnięty pomiędzy Islandię, Wielką Brytanię oraz Norwegię. Archipelag należy do Królestwa Danii, ale posiada szeroką autonomię min. własny parlament.



Archipelag tworzy 18 głównych wysp plus wiele szkierów oraz wysepek. Jedynie 17 wysp jest zamieszkanych. Największą wyspą jest Streymoy o powierzchni 374,3 km², na której zamieszkuje niemal 1/2 ludności. Najmniejszą z zamieszkanych wysp jest Koltur o powierzchni zaledwie 2,5 km². Jedyną niezamieszkaną wyspą jest Litla Dimun.


Klimat na Wyspach Owczych określa się jako klimat umiarkowany chłodny w odmianie morskiej, jest on jednak zmodyfikowany przez kilka istotnych czynników. Farerowie mówią iż nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest jedynie złe ubranie. Kolejną typową cechą są opady, które zazwyczaj sięgają około 1500 mm rocznie. Sprawia to, że Wyspy Owcze są jednym z najbardziej narażonych na deszcz miejsc na świecie, co dobitnie pokazuje inna statystyka, na Wyspach Owczych pada średnio przez 280 dni w roku.


Mieszkańcy Wysp Owczych posługują się językiem farerskim, który jest językiem urzędowym kraju. Powszechna jest znajomość języka duńskiego oraz angielskiego.


Korona Wysp Owczych to oficjalny środek płatniczy na Wyspach Owczych. Emitowane są tylko banknoty. Co ciekawe w praktyce korony duńskie są akceptowane na całym archipelagu.

W samej Danii istnienie korony farerskiej jest praktycznie nieznane. W rezultacie bardzo niewiele sklepów w Danii akceptuje banknoty z Wysp Owczych.



Więcej ciekawostek przestawia serwis notafilia:


„Za druk, emisję i dostarczanie waluty odpowiada Narodowy Bank Danii – Danmarks Nationalbank, według ustawy o banknotach itp. z 1949 r. Waluta Wysp Owczych posiada te same nominały, wymiary oraz inne parametry techniczne co waluta Danii. Banknoty mają odmienną szatę graficzną i napisy (od 1951 r.) w języku farerskim. Obie korony są ze sobą ściśle powiązane; korona Wysp Owczych jest odmianą korony duńskiej – w takich przypadkach mówi się, że jest to korona duńska denominowana w koronie Wysp Owczych – i posługuje się kodem ISO 4217: DDK. Wzajemny kurs obu walut jest stały i wynosi 1:1.

Według prawa, korona Wysp Owczych jest oficjalnym i jedynym środkiem płatniczym na terenie Wysp Owczych. Duńskie prawo określa koronę Wysp Owczych jako walutę obcą na terenie Danii, tak samo jest traktowana korona duńska na terytorium Wysp Owczych.

Biorąc pod uwagę powyższe, banknoty korony Wysp Owczych nie są traktowane jako środki płatnicze na terytorium Danii, a banknoty korony duńskiej na terytorium Wysp Owczych. Ich przyjmowanie nie jest jednak zakazane i zależy wyłącznie od dobrej woli zainteresowanych stron. Dlatego na terytorium Wysp Owczych korony duńskie są powszechnie przyjmowane. W Danii sytuacja nie jest tak powszechna z powodu nieznajomości wizerunków waluty Wysp Owczych oraz bezproblemowej wymiany na korony duńskie. Obie korony można bezprowizyjnie wymieniać w Narodowym Banku Danii.”


Planując podróż na Wyspy Owcze należy zwrócić uwagę na ceny, zarówno usług jak i produktów importowanych. Produkcja lokalna praktycznie nie istnieje i ogranicza się do przetworów rybnych, pieczywa oraz dżemu rabarbarowego. Wszystkie pozostałe produkty są importowane zazwyczaj z Danii, Islandii lub Wielkiej Brytanii przez co osiągają bardzo wysokie ceny. Praktycznie wszędzie można płacić kartą płatniczą.


Ciekawym rozwiązaniem na Wyspach Owczych jest system transportu zbiorowego obejmujący połączenia autobusowe, promowe jak również rozbudowaną siatkę transportu lotniczego - przeloty odbywają się helikopterami.


Połączenia autobusowe oraz promowe na Wyspach Owczych obsługiwane są przez firmę Strandfaraskip Landsins. Rozkład jazdy skomunikowany jest z porami odpływu promów łączących poszczególne wyspy. Czerwone (miejskie) autobusy kursujące po Torshavn są bezpłatne. Polecam zakupić kartę umożliwiającą korzystanie z usług Strandfaraskip Landsins przez 4 dni bez ograniczeń za kwotę 500 koron.



Przewoźnik obsługuje osiem tras promowych w obrębie całego archipelagu. Najdłuższą z nich jest połączenie stolicy Thorshavn z Tvoroyri położonym na wyspie Suduroy. Linia obsługiwana jest przez największy prom w posiadaniu SSL M/F Smyril, mogący zabrać na pokład do 975 pasażerów i 200 pojazdów.


W północnej części Wysp Owczych kursuje prom M/S Ritan. Jednostka ta obchodziła w tym roku swoje piędziesiąte urodziny, została zbudowana w 1971 roku i może pomieścić do 125 osób, bez możliwości zabrania pojazdów. Pokonuje ona 2-3 razy dziennie trasę z Hvannasund przez wyspę Svinoy na wyspę Fugloy.



Planując podróż autobusem lub promem należy zwrócić uwagę czy dany kurs nie jest kursem "na życzenie". W takim przypadku należy wcześniej zadzwonić do centrali Strandfaraskip Landsins i potwierdzić chęć skorzystania z kursu. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na stronie: www.ssl.fo


Dzięki szerokiej ofercie transportu publicznego udało nam się ograniczyć koszty oraz zrezygnować z wynajmu auta. Cena paliwa we wrześniu 2021 wynosiła 9,95 DKK za litr benzyny.


Popularnym środkiem transportu są również helikoptery należące do narodowego przewoźnika - Atlantic Airways.

Maszyny Leonardo AW 139 mogą zabrać na pokład maksymalnie 15 pasażerów. Co istotne z lotniczych połączeń pomiędzy wyspami można skorzystać maksymalnie jeden raz w ciągu danego dnia. Pozwala to ograniczyć sztucznie napędzany ruch turystyczny i zagwarantować miejsca na pokładzie dla mieszkańców wysp. Bilety w zależności od trasy można zarezerwować z maksymalnie 7 dniowym wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 85 koron co w przeliczeniu daje około 50 PLN. Dla porównania bilet autobusowy z portu lotniczego Vagar do Torshavn kosztuje 90 koron. Szczegółowy rozkład lotów oraz warunki przelotu znajdziecie na stronie: https://www.atlanticairways.com/en/helicopter







 
 
 

Comments


© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
bottom of page