NA TRASIE KUKUSHKI
- Radek Rudnik
- 6 lut 2018
- 2 minut(y) czytania
Dzięki rzadko spotykanym warunkom klimatycznym oraz złożom wód mineralnych Wąwóz Borjomi trafił w kręgi zainteresowań rosyjskiej rodziny Romanowów. W celu osiągnięcia komercyjnych korzyści z bogactw naturalnych rozpoczęto budowę linii kolejowej Khashuri-Borjomi. Wicekról Michaił Woroncow zafascynowany lokalnym krajobrazem i unikalnymi właściwościami wód mineralnych, uczynił z Borjomi swoją letnią rezydencję nadając jej nazwę "Perły Kaukazu".

Budowa linii wąskotorowej rozpoczęła się w 1897 roku, względu na trudne warunki trwała przez cztery lata. W styczniu 1902 r. pierwszy pociąg "Kukushka" wjechał na linię wąskotorową Borjomi-Bakuriani.
Most kolejowy łączący Tsagveri z wioską Tsemi został zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Alexandre'a Gustave'a Eiffela na specjalne zamówienie rosyjskiej rodziny królewskiej. Konstrukcje przetransportowano do Gruzji w kawałkach i wzniesiono nad rzeką Tsemistskali w 1902 roku.

1967 roku silnik parowy został zastąpiony silnikiem elektrycznym "Skoda" wyprodukowanym w Czechosłowacji. Mimo iż Czechosłowacja zniknęła z map w 1993 roku to stare, poczciwe lokomotywy Skody do dnia dzisiejszego operują na trasie.
Obecnie wielu turystów, a także miejscowych podróżuje słynnym pociągiem "Kukushka", którego trasa wiedzie przez otulinę parku narodowego wznosząc się coraz wyżej w kierunku Bakuriani. Koszt przejazdu wagonem II klasy to zaledwie 1 lari. Przejazd wagonem pierwszej kasy to wydatek rzędu 2 lari.


Podróż do Bakuriani przebiega powoli, przez zielone doliny i wąwozy, wzdłuż zapierających dech w piersiach ścian skalnych i starych mostów. Wsie wokół linii kolejowej są prawie zupełnie wyludnione z powodu kryzysu gospodarczego i rolnego kraju po upadku Związku Radzieckiego. Obecnie pensja kierownika pociągu wynosi 400 Lari, co daje w przeliczeniu około 600 złotych miesięcznie. Pracownicy kolei są bardzo życzliwi i chętnie opowiadają turystom historię powstania "Kukushki". Przy odrobinie szczęścia zostaniecie zaproszeni do lokomotywy.
Często dla rodzin mieszkających wzdłuż trasy pociąg "Kukushka" jest jedynym środkiem transportu. Dla większości Gruzinów mały pociąg wiąże się z wspomnieniami z dzieciństwa dotyczącymi podróży w nieznane.

Comments