JAK ZBUDOWAC STARE MIASTO OD PODSTAW? Z WIZYTA W ELBLAGU.
- Radek Rudnik
- 27 maj 2017
- 2 minut(y) czytania
Elbląg jest najstarszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246), pełno w nim zabytków pamiętających jeszcze średniowiecze.

Obecnie na Starym Mieście trwa zakrojona na szeroką skalę odbudowa dzielnicy. Co roku zabudowywane są nowe kwartały ulic. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu, zaś niektóre z nich są identycznymi kopiami istniejących tam wcześniej. Można powiedzieć, że starówka w Elblągu jest systematycznie rozbudowywana.


Brama targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Powstała w XIV wieku i stanowiła wówczas fragment miejskiego systemu fortyfikacji. Była jedną z głównych bram wjazdowych do Elbląga. Przed fortyfikacją znajduje się pomnik upamiętniający Piekarczyka.

"W czasie wojny polsko-krzyżackiej Krzyżacy postanowili zdobyć Elbląg, który był bogatym i silnym gospodarczo ośrodkiem. Legenda głosi, że zakonni rycerze próbowali dostać się do miasta nocą, aby zaskoczyć śpiących elblążan. Jednym z niewielu mieszkańców, który nie spał, był młody piekarczyk. W czasie wypieku chleba postanowił zaczerpnąć świeżego powietrza i wspiął się na mury obronne. Kiedy zauważył, że wróg nadjeżdża od północnej bramy, zwanej dziś Bramą Targową, podbiegł do niej i przeciął linę, która utrzymywała kratę broniącą dostępu do miasta; zrobił to łopatą do wyciągania pieczywa z pieca. Ta natychmiast opadła, uniemożliwiając zdobycie miasta przez Krzyżaków. Zaalarmowani elblążanie odparli atak wojsk zakonnych, a młody piekarczyk stał się bohaterem miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia, od północnej strony bramy, na jej fasadzie widnieją dwa odciski łopaty piekarczyka."

Najbardziej rozpoznawalną uliczką w Elblągu jest bez wątpienia "Ścieżka Kościelna", stanowiąca wąskie przejście między zrekonstruowanymi kamienicami. Obecnie łączy dwie ulice Starego Miasta – Świętego Ducha oraz Mostową. W średniowieczu ułatwiała komunikacje pomiędzy dwiema świątyniami, kościołem Dominikańskim oraz św. Mikołaja.
Od czasów powojennych ścieżka była niedostępna dla zwiedzających, z powodu obaw przed dewastacją. W 2006 roku, w czasie czerwcowych obchodów Dni Elbląga, ścieżka została udostępniona turystom.
Interesującym miejscem jest również Kościół Mariacki - zdesakralizowana świątynia protestancka. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali go jako schron. Kościół i klasztor zostały zniszczone w 1945 roku. W 1959 przystąpiono do odbudowy gmachu kościoła. Z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego podczas obudowy obiektu przeznaczono go na cele kulturalne, w kwietniu 1961 urządzono w nim Galerię EL.


Comments